Światowe Dni Młodzieży 20162019-06-28T17:40:24+00:00
wstecz

Wystawa „Jan Paweł II. Źródła”

Światowe Dni Młodzieży 2016

W poniedziałek, w ostatnim dniu wystawy „Jan Paweł II. Źródła”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, pojawił się stutysięczny widz. 15 sierpnia w godz. 20.00-23.00 po ekspozycji na Krakowskim Przedmieściu oprowadzać będą jej kuratorzy. Ostatni goście mogą tego dnia odwiedzać pawilon wystawowy aż do północy.

Wystawę przygotowaną z okazji Światowych Dni Młodzieży obejrzeli pielgrzymi i turyści z kilkudziesięciu państw z całego świata.

Stutysięczny odwiedzający otrzymał w niedzielę od dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro pamiątkowy dyplom oraz zestaw muzealnych pamiątek. Odwiedzający wystawę jest historykiem i wraz z żoną oraz córką przyjechał z Gdańska. Cała rodzina otrzymała obietnicę zaproszenia na otwarcie stałej siedziby Muzeum Historii Polski, które powstanie na warszawskiej Cytadeli.

Wystawa „fantastyczna”, „poruszająca”, „piękna”, „głęboka dawka naszej historii”, a także: „dzięki Janowi Pawłowi II nie lękamy się” i „proszę pokazać ekspozycję w innych miastach, aby obejrzało ją jak najwięcej młodzieży” – brzmią niektóre wpisy w księgach pamiątkowych wystawy, która czynna była prawie cztery tygodnie.

Tytuł ekspozycji odnosił się do dziejów Polski jako źródeł myśli Jana Pawła II.  Wystawę tworzyły reprodukcje i instalacje multimedialne oparte na materiałach pochodzących ze zbiorów i archiwów Muzeum Historii Polski, Biblioteki Narodowej oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Wśród zamieszczonych materiałów znajdowały się kopie historycznych zdjęć m.in. z pielgrzymek Jana Pawła II, reprodukcje obrazów o tematyce historycznej oraz biogramy świętych i błogosławionych. Przedstawionym na wystawie wydarzeniom historycznym i związanym z nimi eksponatom, ikonografiom towarzyszyły cytaty z homilii, przemówień, listów Jana Pawła II.

Ekspozycja przedstawiała elementy polskiej historii, w której szczególną rolę odegrali polscy święci m.in. święta Faustyna Kowalska i bł. ks. Jerzy Popiełuszko Ścieżka zwiedzania wiodła przez sześć stref poświęconych różnym dziejom polskiego państwa. Chronologię narracji wyznaczały wybrane daty i miejsca począwszy od chrztu Mieszka I w 966 r. przez doświadczenie nazizmu i komunizmu aż po przejście Jana Pawła II przez bramę lednicką i symboliczne wkroczenie w trzecie tysiąclecie.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patronem medialnym wystawy jest portal historyczny dzieje.pl

źródło: portal dzieje.pl

wymiary:

0
powierzchnia
0 m
długość
0 m
szerokość
0 m
wysokość ściany bocznej
0 m
wysokość w kalenicy